Jak zamówić receptę online?

Jeżeli przyjmujesz cały czas jakieś leki, a stanie w kolejkach do lekarza po to, aby otrzymać na nie receptę jest dla ciebie zwyczajnie marnowaniem czasu, możesz zgłosić przez swoje Internetowe Konto Pacjenta potrzebę otrzymania recepty online. Jedynym warunkiem do spełnienia jest wybór przychodni oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, gdyż to właśnie do niego trafi twoja prośba o wystawienie recepty online. Z poniższego artykułu dowiesz się jak zamówić receptę online krok po kroku oraz jak sprawdzić, czy otrzymamy receptę online.

Jak przez internet zamówić receptę?

Zamówienie recepty online jest dużo prostsze, niż mogłoby nam się wydawać, a co za tym idzie, nawet starsze osoby nie będą miały problemu, żeby taki wniosek do lekarza wysłać. Poniżej przedstawię, krótką instrukcję opisującą krok po kroku jak zamówić receptę online.

  1. Wejdź na stronę pacjent.gov.pl, a następnie zaloguj się na swoje IKP (Internetowe Konto Pacjenta).
  2. Następnie odszukaj zakładkę zatytułowaną Recepty i ją kliknij.
  3. W kolejnym kroku wybieramy zakładkę moje recepty i szukamy e-recept, która została nam wystawiona. Dodatkowo możesz także wykorzystać wyszukiwarkę leków tam dostępną. Wyszukiwanie jest możliwe również poprzez nazwisko lekarza czy placówkę.
  4. Ostatnią czynnością, którą musimy wykonać, jest zaznaczenie kwadracika przy nazwie leku, na który chcemy uzyskać receptę. W momencie, gdy zaznaczymy już wszystkie potrzebne nam lekarstwa, musimy kliknąć niebieski przycisk zamów receptę. Ostatnie co nam zostaje to jedynie potwierdzenie.

Warto również zaznaczyć, że podczas składania wniosku o e receptę w 5 minut możemy dodać komentarz, w którym możemy napisać lekarzowi np. o stanie naszego zdrowia, czy o tym, jak się czujemy podczas przyjmowania leków.

Jak sprawdzić, czy otrzymamy receptę?

Zarówno składanie wniosku o ową receptę online, jak i sprawdzanie, czy ją otrzymamy, jest banalnie proste i każdy bez wyjątku sobie z tym poradzi. Zaraz po zalogowaniu na IKP i ponownym wejściu do zakładki recepty oraz wybranie zamówione recepty będziemy mieli jasną informację o statusie naszego wniosku, o czym w przejrzysty dla każdego sposób poinformuje nas kolorowa kropka znajdująca się przy naszym wniosku. Dodatkowo znajdziemy tam także krótką informację. 

  • Zielona kropka oznacza, że twój wiosek został zaakceptowany a e-recepta wystawiona przez lekarza.
  • Czerwona kropka oznacza, że twój wniosek został odrzucony przez lekarza. Ma on możliwość wpisania przyczynę odmowy. Jeżeli znajdziemy taką informację przy swoim wniosku, powinniśmy skontaktować się z lekarzem, gdyż może on nas poprosić o wykonanie dodatkowych badań.
  • Żółta kropka oznacza, że twój wniosek jest w trakcie analizowania.
  • Niebieska kropka oznacza, że twój wiosek został wysłany do przychodni, która została wybrana.

Dodatkowo nie każdy o tym wie, ale osoba wysyłająca wniosek o przepisanie recepty online może również, anulować prośbę o wystawienie przez lekarza recepty online jednakże musi dokonać tego, zanim zacznie on analizować nasz wniosek. Ponadto, jeżeli w przeszłości wysyłaliśmy już wniosek o wystawienie recepty online i został on w pełni zaakceptowany przez lekarza, można ponowić prośbę o wystawienie e-recepty.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, wysłanie wniosku o receptę online jest dla wielu z nas sporym ułatwieniem w życiu codziennym. Dzięki możliwości pozyskania recepty online możemy zaoszczędzić całkiem sporo czasu, który moglibyśmy jedynie stracić, czekając w zazwyczaj bardzo długich kolejkach do lekarza.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *