Problemy cery tłustej i mieszanej – zaskórniki. Jak sobie z nimi poradzić?

Problemy cery tłustej i mieszanej

Skóra, która naturalnie wydziela dużo sebum, jest wyjątkowo wymagająca w pielęgnacji. Wykazuje dużą skłonność do nieestetycznych zmian, a jedną z nich są zaskórniki, nazywane także wągrami. Dowiedz się, w jaki sposób powstają i jak się ich skutecznie pozbyć!

Charakterystyczne błyszcząca cera to skutek dużej aktywności gruczołów łojowych. Przesadny blask nie prezentuje się korzystnie, ale ma też pewne zalety. Skóra szybko przetłuszczająca się sprawia, że twarz jest nieco lepiej chroniona przed warunkami zewnętrznymi – np. zanieczyszczeniami powietrza czy wpływem pogody. Ceną za to jest ziemisty odcień powłoki oraz konieczność jej starannego oczyszczania. Zaskórniki (wągry) pojawiają się na cerze tłustej/mieszanej najczęściej po zablokowaniu ujścia gruczołów. Aby ich uniknąć, należy stosować odpowiednie kosmetyki i przestrzegać zasad higieny.

Najczęstsze przyczyny powstawania zaskórników

Skóra naturalnie odbudowuje swoją strukturę. Martwe komórki są zastępowane przez nowe w wyniku procesu keratynizacji, czyli rogowacenia i złuszczania – w połączeniu z sebum taka masa może zablokować ujścia gruczołów łojowych. Niechciany zaskórnik może przybrać dwie postacie – wągra (po utlenieniu keratyny martwego naskórka) lub niewielkiego wybrzuszenia cery, wypełnionego łojem. Naturalną skłonność do takich zmian w cerze tłustej i mieszanej nasilają:

  • dieta z nadmierną ilością cukrów prostych (dużo węglowodanów zawierają m.in. słodycze, mleko, nabiał);
  • sytuacje stresowe, które zwiększają wydzielanie kortyzolu;
  • smog i inne zanieczyszczenia powietrza;
  • niedostatki codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

Duże znaczenie ma także gospodarka hormonalna organizmu. Zaskórniki często towarzyszą procesom dojrzewania, dodatkowo u kobiet mogą być rezultatem stosowanej antykoncepcji oraz cyklu miesiączkowego. Brak przeciwdziałań i pielęgnacji może skutkować cięższymi zaburzeniami skóry.

Skuteczne sposoby na wągry – oczyszczanie, wyciskanie

Codzienna pielęgnacja to podstawa pięknej, zdrowej cery. W przypadku skóry tłustej (mieszanej u dorosłych) należy unikać kosmetyków o gęstej, oleistej konsystencji. Lepsze od kremów i olejków będą płyny i żele. Do oczyszczania cery z zaskórników warto stosować preparaty złuszczające naskórek, a także robić peeling twarzy. Podczas mycia (minimum 2 razy dziennie) należ wspomagać się kosmetykami o łagodnym działaniu. Duża zawartość alkoholu lub innych substancji wysuszających skórę pobudzi organizm do zintensyfikowanego wydzielania łoju. A wtedy oczyszczanie niewiele pomoże.

Bardzo istotną kwestią jest wyciskanie wągrów i jego konsekwencje – dermatolodzy zdecydowanie odradzają takie postępowanie z uwagi na wysokie ryzyko nadkażenia skóry. Są jednak metody, które zmniejszają to zagrożenie. Przy wyciskaniu zaskórników należy najpierw zmiękczyć skórę twarzy i dokładnie zdezynfekować skórę dłoni oraz paznokcie, a przy naciskaniu użyć chusteczki higienicznej. Zdecydowanie bezpieczniejsze dla cery będą specjalistyczne kuracje (np. płatki i maseczki oczyszczające) oraz profesjonalne zabiegi kosmetyczne. 

Cery tłustej i mieszanej nie można nadmiernie wysuszać

Dotyczy to zarówno składu preparatów pielęgnacyjnych, jak też np. ekspozycji na słońce. Promieniowanie UV dodatkowo wzmaga złuszczanie naskórka – przekroczenie pewnej dawki skutkować zwiększonym wydzielaniem sebum. Dlatego trzeba pamiętać o kosmetykach nawilżających skórę twarzy, zwłaszcza po opalaniu czy zabiegach oczyszczających cerę.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *