Trądzik i pryszcze. Skąd się biorą i co zrobić, by zniknęły?

Cera trądzikowa powszechnie kojarzy się z problemami młodzieży w okresie dojrzewania. Tymczasem dorosłe osoby również mogą zmagać się z chorobą i efektami estetycznymi. Poznaj najważniejsze informacje na temat pryszczy i pokrewnych zmianach na skórze!

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry. Pojawia się pod wpływem wielu czynników, przede wszystkim nadaktywności gruczołów łojowych cery. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku m.in. działania hormonów, niewłaściwej pielęgnacji skóry, zanieczyszczeń w środowisku, nieprawidłowej diety, stresu czy zmęczenia. Pryszcze – w tym grudki i krosty wypełnione ropną wydzieliną – nie występują w każdym przypadku. Przebieg i objawy trądziku mogą u każdego wyglądać nieco inaczej, dlatego nie ma jednej, uniwersalnej metody leczenia. Lepiej nie podejmować żadnych działań na własną rękę. Warto skonsultować się z dermatologiem i przeprowadzić odpowiednie badania, które ustalą rzeczywistą przyczynę problemu.

Trądzik nie zawsze objawia się w formie pryszczy – rodzaje dermatoz trądzikowych

Zanim sięgniesz po jakiekolwiek kosmetyki na trądzik, najpierw dokładnie sprawdź ich skład. Każda substancja może mieć szereg działań niepożądanych. Nie ma sensu stosować najsilniejszych środków na stosunkowo łagodne, powierzchowne zmiany. Przykładowo izotretynoina – jeden z retinoidów, czyli pochodnych witaminy A – stosuje się przede wszystkim na najsilniejsze postacie choroby. Jedną z nich jest trądzik piorunujący, jedna z odmian trądziku pospolitego.

Przyjmowanie tabletek z izotretynoiną na pryszcze ma sens tylko wtedy, gdy chora skóra wydziela wyjątkowo dużo łoju lub antybiotyki okażą się niewystarczająco skuteczne. Pozostałe kategorie podstawowe trądziku wyróżniane przez dermatologów to:

 • trądzik bliznowaty;
 • trądzik niemowlęcy;
 • trądzik ropowiczy;
 • trądzik różowaty;
 • trądzik skupiony;
 • trądzik zawodowy.

Przykładowe sposoby na dokuczliwe pryszcze na twarzy, porady dermatologów

Wymieniony powyżej retinoid nadaje się również do stosowania miejscowego, w rozmaitych kremach i żelach. Podstawowa metoda walki z trądzikiem to profilaktyka i pielęgnacja dostosowana do rodzaju cery oraz jej aktualnych potrzeb. Uciążliwe pryszcze na twarzy przestaną wyskakiwać regularnie, jeżeli ograniczysz lub całkowicie wyeliminujesz czynniki, które je wywołują. Jak widać, ustalenie pierwotnej przyczyny ma kluczowe znaczenie – dla dermatologów istotną wskazówką jest już samo miejsce występowania zmian. Zalecenia mogą obejmować m.in.:

 • zmianę nawyków żywieniowych;
 • odstawienie używek, głównie papierosów;
 • ograniczenie sytuacji stresowych, lepsze panowanie nad emocjami;
 • stosowanie kosmetyków o innym składzie;
 • regularne nakładanie odpowiednich maseczek;
 • codzienną higienę i pielęgnację skóry.

Specjaliści podkreślają, że lepiej nie wyciskać pryszczy własnoręcznie, w domowych warunkach – ryzyko powstania ran, blizn, zakażenia bakteryjnego i nasilenia trądziku jest zbyt wysokie. Mało kto zadba w takiej sytuacji o idealną czystość palców przed i po takim „zabiegu”. W razie pilnej potrzeby szybkiego uporania się z objawami trądziku warto zastanowić się nad profesjonalnymi zabiegami kosmetologicznymi. Albo ukryć nieestetyczne zmiany skórne pod makijażem – byle nie zbyt długo. Skóra musi „oddychać”, potrzebuje też odpowiedniego nawilżenia.

Optymalna metoda leczenia trądziku zależy od typu zmian skórnych i przyczyn choroby

To, co pomogło koleżankom, kolegom i uwolniło ich od problemu pryszczy, niekoniecznie będzie odpowiednie dla ciebie. Rekomendacje znajomych można potraktować jako wartościową informację, ale nie zastąpią konsultacji ze specjalistą oraz badań. Kiedy otrzymasz już konkretne zalecenia, przestrzegaj ich jak najściślej. „Więcej” nie znaczy „lepiej”.

Dwa główne filary dbania o skórę trądzikową to właściwe oczyszczanie i utrzymywanie optymalnego nawilżenia. Niektórzy muszą dostarczyć skórze więcej wody i składników odżywczych, inni wręcz przeciwnie – powinni regularnie usuwać łój z powierzchni cery. Jednak nadmierne przesuszenie skóry (do którego może dojść w wyniku niewłaściwego stosowania preparatów z alkoholem) skończy się zwiększeniem aktywności gruczołów łojowych i zwiększeniem podatności na pryszcze.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *