Migdałki, które stają się większe niż ząb lub winogrono

Migdałki, które stają się większe niż ząb lub winogrono

Kiedy ktoś ma opuchnięty migdałek, może nie wiedzieć, że cierpi na raka. Dentysta może zauważyć, że jeden z migdałków jest większy od drugiego, a także inne oznaki i objawy. Rak migdałków jest chorobą łatwą do zdiagnozowania, dlatego wielu dentystów jest przeszkolonych w wykrywaniu go podczas rutynowego badania stomatologicznego. Ważne jest jednak, aby w przypadku podejrzenia tej choroby niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z beautyfirst.pl

Objawy zapalenia migdałków

Objawy zapalenia migdałków są podobne u dzieci i dorosłych, choć u niektórych osób rozwija się przewlekłe zapalenie migdałków. Powtarzające się infekcje migdałków mogą powodować rozwój bakterii. Bakterie te mogą w końcu doprowadzić do powstania małych, cuchnących kamieni wewnątrz migdałków. Kamienie mogą zawierać duże stężenie sulfy, substancji chemicznej, która nadaje im charakterystyczny zapach zgniłego jajka. Mogą one nie tylko powodować nieświeży oddech, ale także wywoływać uczucie, jakby coś utknęło w gardle.

Lekarz ogólny przeprowadzi badanie uszu, nosa i gardła w celu zdiagnozowania zapalenia migdałków. Podczas tego badania zostanie oceniony wywiad z pacjentem i sprawdzone zostaną objawy infekcji, w tym zaczerwienione, opuchnięte i bolesne migdałki. Jeśli objawy nie ustępują, lekarz prawdopodobnie zaproponuje laryngologa w celu przeprowadzenia dalszych badań. Jeśli jednak nie będzie w stanie zdiagnozować zapalenia migdałków bez badania fizykalnego, lekarz może skierować pacjenta do pediatry w celu wykonania bardziej szczegółowych badań diagnostycznych.

Przyczyny opuchniętych migdałków

Opuchnięte migdałki mogą być spowodowane różnymi schorzeniami, w tym wirusami lub bakteriami. Rzadko mogą być również objawem raka. Większość przypadków opuchniętych migdałków ustępuje samoistnie, należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli dolegliwości są uporczywe lub trwają dłużej niż dwa dni. Domowe sposoby leczenia i leki dostępne bez recepty mogą pomóc w złagodzeniu objawów, ale w przypadku nawracających dolegliwości należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Zapalenie gardła jest częstą przyczyną obrzęku migdałków. Narażenie na drażniące czynniki środowiskowe, w tym palenie tytoniu i zanieczyszczenie środowiska, może powodować obrzęk i podrażnienie migdałków. Podrażnienia te mogą następnie przemieszczać się do gardła, płuc i przełyku, powodując ich obrzęk. Może to utrudniać połykanie lub oddychanie. Spuchnięte migdałki mogą być sygnałem ostrzegawczym poważniejszej choroby, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Leczenie

Wbrew powszechnemu błędnemu przekonaniu, migdałki większe niż ząb lub winogrono mogą faktycznie wpływać na zdrowie człowieka. Podczas gdy kamienie migdałkowe zazwyczaj nie powodują żadnych poważnych problemów, te większe niż winogrono mogą powodować różne objawy. Mogą sprawić, że migdałki danej osoby spuchną i będą miały okropny zapach. Leczenie migdałków większych niż ząb lub winogrono zależy od przyczyny ich powstawania.

Ropień migdałka to bolesna infekcja, która rozwija się na tylnej części migdałka. Może on blokować gardło, utrudniać oddychanie i powodować trudności w otwieraniu ust. Chociaż antybiotyki mogą złagodzić objawy, czasami konieczna jest operacja w celu usunięcia ropnia i zapobieżenia jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Jeśli migdałki stają się większe niż ząb lub dziąsło, zaleca się kontakt z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Domowe sposoby na opuchnięte migdałki

Płukanie gardła solą jest jednym z najlepszych domowych sposobów na opuchnięte migdałki. Sól jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Płukanie gardła solą powoduje powstanie wiru w gardle i jamie ustnej oraz pomaga usunąć flegmę zalegającą w szczelinach. Garnirowanie jest doskonałym środkiem na opuchnięte migdałki, ponieważ łagodzi obrzęk, przyciągając dodatkowe płyny i zwalczając infekcje.

Innym doskonałym domowym sposobem na opuchnięte migdałki jest ciepłe mleko zmieszane z miodem i kurkumą. Mieszanka ta zawiera właściwości przeciwzapalne, które mogą złagodzić ból. Aby uzyskać maksymalny efekt, te naturalne środki należy przyjmować raz dziennie. Świeży sok z cytryny zmieszany z miodem lub cukrem również ma właściwości przeciwzapalne. Przynosi on natychmiastową ulgę i stopniową poprawę. Dodaj zmiażdżone liście bazylii do swojej ulubionej herbaty i pij ją raz dziennie przez kilka dni, aby odczuć rezultaty.

Opuchnięte migdałki są oznaką toksyczności w organizmie. Migdałki magazynują toksyny, na które wpływa słaba praca wątroby, nerek i jelit. Ziarniste i mleczne pokarmy są znane z tego, że powodują wysoką kwasowość, a tym samym opuchnięte migdałki. Jeśli cierpisz na przewlekłą infekcję bakteryjną, koniecznie zgłoś się do lekarza. Mimo że domowe sposoby na opuchnięte migdałki są skutecznym sposobem łagodzenia dolegliwości, nie zastąpią one leczenia medycznego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *