Kiedy konieczna jest tonsillotomia?

Kiedy konieczna jest tonsillotomia?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których konieczne może być wykonanie tonsillotomii. Jednym z najczęstszych powodów wykonywania tego zabiegu jest obturacyjny bezdech senny. U dzieci z dużym migdałkiem może wystąpić obturacyjny bezdech senny, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia i może prowadzić do problemów behawioralnych. Stan ten może zagrażać życiu, jeśli nie będzie leczony, dlatego tak ważne jest usunięcie migdałków, gdy staną się zbyt duże, by mogły prawidłowo funkcjonować.

Zapalenie migdałków

Wielu lekarzy nadal zaleca tonsillotomię, gdy jest ona wskazana w przypadku nawracającego, przewlekłego zapalenia migdałków. Chociaż tonsillektomia była kiedyś rytuałem przejścia dla dzieci w wieku szkolnym, liczba osób poddawanych temu zabiegowi jest znacznie niższa niż kiedyś. Obecnie dzieci są w większości zdrowe, a tonsillektomia jest najskuteczniejszą metodą leczenia wielu rodzajów zapalenia migdałków.

Zakażenie migdałków podniebiennych powoduje ból gardła i trudności w przełykaniu, ale nie musi mieć poważnej przyczyny. Lekarz może zalecić antybiotyki w celu leczenia infekcji, może też przepisać jednorazowy zastrzyk lub tabletki, które pomogą. Pacjent zazwyczaj zaczyna czuć się lepiej w ciągu dwóch do trzech dni, a migdałki mogą zostać usunięte w całości lub częściowo. Chirurgiczne usunięcie migdałków wiąże się z pewnym ryzykiem, a tonsillotomia nie zawsze jest najlepszym sposobem leczenia.

Największym problemem po zabiegu tonsillektomii może być ból. Ustąpi on w ciągu kilku dni, ale przez kilka dni może być nieprzyjemny. Jeśli ból nie ustępuje, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe w tabletkach, czopkach, kroplach lub we wlewie dożylnym. Leki te mogą pomóc w ograniczeniu wymiotów lub nudności po zabiegu. Chociaż ryzyko to jest minimalne, zawsze zaleca się, aby lekarz kontrolował stan pacjenta, aby upewnić się, że jego rekonwalescencja przebiega prawidłowo.

Nawracające zapalenie migdałków

U dorosłych nawracające zapalenie migdałków jest stanem, w którym migdałki są opuchnięte i zakażone. Jest to poważny problem zdrowotny, ponieważ może prowadzić do problemów z oddychaniem i uporczywego bólu gardła. Zazwyczaj operację usunięcia migdałków wykonuje się u pacjentów z przewlekłym zapaleniem migdałków, które charakteryzuje się kilkoma epizodami bólu gardła w okresie od jednego do trzech lat. Jednak w niektórych przypadkach zakażenie nie ustępuje samoistnie i konieczne jest usunięcie migdałków.

Nawracające zapalenie migdałków stanowi znaczne obciążenie zdrowotne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Mimo że trudno jest stwierdzić różnicę, tonsillotomia wiąże się z mniejszą liczbą epizodów bólu gardła niż leczenie niechirurgiczne. Ponadto zabieg tonsillotomii może powodować ból po operacji. Jeśli pacjent cierpi z powodu częstych epizodów bólu gardła, być może warto poczekać na wyniki badania.

Obturacyjny bezdech senny

Zabieg tonsillotomii może być stosowany w celu skorygowania niedrożności górnych dróg oddechowych podczas snu. Zabieg ten jest podstawą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci. W rzeczywistości adenotonsillektomia jest najczęstszą metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci – co roku w Stanach Zjednoczonych wykonuje się ponad 500 000 zabiegów. Nie ma jednak badań porównujących tę procedurę z czujnym oczekiwaniem.

Wyniki wcześniejszych badań wskazują, że adenotonsillektomia jest bardzo skuteczna w leczeniu OSA. Skuteczność tego zabiegu jest wysoka – nawet 66% pacjentów uzyskuje ustąpienie OSA po T&A. W poprzednich metaanalizach stwierdzono jednak, że T&A nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. W związku z tym przed rozważeniem zabiegu jako metody leczenia OSA należy zapoznać się z ryzykiem związanym z operacją.

Zakażenie paciorkowcem gardła

Tonsillotomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu migdałków i części gardła. Osoby cierpiące na tę chorobę zwykle czują się lepiej w ciągu 24 godzin. Infekcję leczy się również antybiotykiem, który przepisuje się na 10 dni. Chociaż antybiotyki są często przepisywane w celu leczenia anginy, nie należy ich odstawiać, dopóki nie ustąpią. Chociaż prawdopodobnie poczujesz się lepiej po dniu lub dwóch, infekcje wirusowe ustępują samoistnie pod wpływem odpoczynku i czasu.

Posiew z gardła może być potrzebny do zdiagnozowania bakterii paciorkowca wywołującej infekcję. Za pomocą aplikatora z końcówką bawełnianą pobiera się próbkę płynu z gardła, która jest wysyłana do laboratorium w celu analizy. Posiew ten jest następnie rozsiewany na specjalną szalkę do hodowli bakterii strep. Następnie po 24 godzinach jest on badany w celu ustalenia, czy obecne w nim bakterie to paciorkowce. Jeśli posiew z gardła wykaże obecność bakterii paciorkowca, pediatra przepisze antybiotyk. Antybiotyk może być przyjmowany doustnie lub podawany w formie zastrzyku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *