Tonsillotomia – informacje, które musisz wiedzieć

Ból podczas jedzenia w czasie powiększonych migdałków - co robić

W tym artykule omówione zostaną typowe objawy tonsillotomii oraz okres rekonwalescencji po tonsillektomii. W artykule omówiono również stosowanie środków przeciwbólowych po tonsillotomii oraz okres rekonwalescencji po zabiegu. Ważne jest, aby zrozumieć ryzyko związane z zabiegiem tonsillotomii przed umówieniem się na wizytę. Zapoznaj się z typowymi oznakami i objawami po zabiegu tonsillotomii, aby przygotować się do operacji. Czego możesz się spodziewać w trakcie i po zabiegu?

Najczęstsze objawy po tonsillotomii

Jeśli niedawno miałeś tonsillotomię, możesz zastanawiać się nad najczęstszymi oznakami i objawami pooperacyjnymi. Zazwyczaj migdałki to małe, okrągłe tkanki znajdujące się w tylnej części gardła. Uważa się, że pomagają one zwalczać infekcje poprzez wytwarzanie przeciwciał. Jeżeli w wyniku infekcji dojdzie do zapalenia migdałków u dziecka, mamy do czynienia z zapaleniem migdałków. Infekcja może być bakteryjna lub wirusowa.

tonsillotomia jest często wykonywanym zabiegiem chirurgicznym. Migdałki usuwa się za pomocą małego skalpela lub specjalistycznego narzędzia, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe do przecięcia i zamknięcia migdałków. Po usunięciu migdałków pacjenci dochodzą do siebie w sali pooperacyjnej. Kilka godzin po zabiegu są oni ściśle monitorowani. Po zabiegu tonsillektomii pacjenci zazwyczaj przyjmują leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami i piją dużo płynów. Po zabiegu tonsillotomii pacjenci mogą zazwyczaj wrócić do domu tego samego dnia lub następnego.

Powrót do zdrowia po zabiegu tonsillotomii

Po zabiegu tonsillotomii przez pierwszy tydzień lub dwa najprawdopodobniej odczuwany będzie ból gardła i ucha. W tym czasie może również pojawić się krew w plwocinie. Powrót do zdrowia po zabiegu tonsillotomii jest zazwyczaj szybszy niż można by się spodziewać. Po zabiegu będziesz mógł normalnie jeść i pić duże ilości płynów. Prawdopodobnie przez kilka dni na migdałkach będzie utrzymywał się biały nalot.

Jeśli migdałki są przyczyną ciągłych infekcji, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu tonsillotomii. Operacja ta jest zazwyczaj wykonywana tylko wtedy, gdy migdałki również powodują problemy. Jeśli nie masz żadnych problemów z migdałkami, być może uda Ci się uniknąć tonsillotomii, co znacznie ułatwi powrót do zdrowia. W takim przypadku lekarz poinformuje Cię, kiedy należy zaprzestać przyjmowania leków.

Postępowanie przeciwbólowe po tonsillektomii

Tonsillektomia jest częstym zabiegiem chirurgicznym, ale jeśli nie jest właściwie przeprowadzana, ból pooperacyjny może prowadzić do okołooperacyjnych zaburzeń rekonwalescencji. Ostry ból to dyskomfort fizyczny, który może powodować niepokój lub problemy behawioralne. Skuteczne postępowanie z bólem pooperacyjnym poprawia czynnościowy powrót do zdrowia i długoterminowe wyniki leczenia. Wytyczne dotyczące postępowania z bólem pooperacyjnym w przypadku tonsillektomii są ważne, aby zoptymalizować analgezję bez szkody dla pacjenta.

Podawanie leków przeciwbólowych jest niezbędne w pierwszym tygodniu po zabiegu tonsillektomii. Leki przeciwbólowe powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami i powinny zacząć działać w ciągu 30 minut lub krócej. Zaleca się również podawanie leków przeciwzapalnych, ponieważ zmniejszają one skutki stanu zapalnego. Dzieci powinny być zawsze ściśle monitorowane i przyjmować odpowiednie leki zgodnie z zaleceniami. Innymi sposobami zmniejszenia dyskomfortu jest stosowanie wiórków lodu lub sprayów znieczulających gardło. Żucie gumy może pomóc w zmniejszeniu bólu.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych po tonsillotomii

Przyjmowanie środków przeciwbólowych po tonsilloterapii jest ważne, ale istnieje alternatywa dla uzależniających i niebezpiecznych opioidów. Na szczęście w ciągu ostatniej dekady częstość wykonywania tonsillektomii u dorosłych stale się zmniejsza. Chociaż zabieg ten jest rzadko zalecany, po tonsillektomii często można spodziewać się znacznego bólu. Lekarze często przepisują leki opioidowe w połączeniu z dostępnymi bez recepty lekami z grupy NLPZ w celu opanowania bólu.

Niedawne badania wykazały, że kodeina jest niebezpieczna dla dzieci, w związku z czym w 2013 roku Food and Drug Administration wydała nowe ostrzeżenie w postaci czarnej skrzynki. Naukowcy odkryli również, że może ona prowadzić do zaburzeń oddychania u dzieci. Chociaż pediatrzy dobrze rozumieją zagadnienia związane z bólem i bezpieczeństwem, mają tendencję do niedostatecznego leczenia pacjentów. Z tego powodu farmaceuci odgrywają kluczową rolę przy wyborze leków przeciwbólowych dla dzieci po tonsillotomii.

Nawrót zapalenia migdałków po tonsillektomii

Jednym z najczęstszych powikłań związanych z tonsillektomią jest nawrót zapalenia migdałków. Może ono wystąpić kilkakrotnie w ciągu roku. W zależności od ciężkości zakażenia, leczenie może obejmować antybiotyki i monitorowanie. W ciężkich przypadkach może być konieczna operacja w celu odprowadzenia ropy. Na szczęście większość osób odczuwa mniejszy ból niż podczas pierwszego epizodu. Okres rekonwalescencji jest także znacznie krótszy.

Operacja ta jest skuteczna w przypadku niektórych osób, ale nie leczy choroby. Badania wykazały, że tonsillektomia nie usuwa na stałe przyczyny zapalenia migdałków. Chirurgiczne usunięcie migdałków zmniejsza częstość występowania epizodów choroby i zmniejsza obciążenie systemu opieki zdrowotnej. Jednak długoterminowe wyniki tonsillektomii z powodu nawracającego zapalenia migdałków u dorosłych pozostają niepewne. Aby odpowiedzieć na to pytanie, w badaniu przeprowadzonym z udziałem ponad 80 dorosłych z nawracającym zapaleniem migdałków porównano tonsillektomię subtotalną z tonsillektomią całkowitą. Badanie to zarejestrowano pod numerem DRKS-ID DRKS00015628.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *