Powiększone migdałki podniebienne – przyczyny

Powiększone migdałki podniebienne - przyczyny

Możesz mieć powiększone migdałki podniebienne, jeśli są one podatne na infekcje. W tym artykule poznasz najczęstsze przyczyny powstawania wybroczyn podniebiennych i wysiękowego zapalenia migdałków. Dowiesz się także o aspirynie, przeroście migdałków, SDB i wirusie Epsteina-Barr. Jednak najważniejsza przyczyna wybroczyn podniebienia nie jest chorobą powszechnie występującą.

Paciorkowce i wirus Epsteina-Barr są najczęstszymi przyczynami wysiękowego zapalenia migdałków i wybroczyn podniebiennych

Migdałki podniebienne są tkanką limfoidalną znajdującą się w tylnej części gardła. Po urodzeniu są maleńkie, a w dzieciństwie i okresie dojrzewania stopniowo się powiększają. Główną funkcją migdałków jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji, ale mogą one również ulec zakażeniu, powodując stan zapalny i ból. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. Migdałki są częścią systemu nadzoru immunologicznego organizmu i wytwarzają przeciwciała chroniące przed infekcjami.

Wysiękowe zapalenie migdałków i wybroczyny podniebienne są wywoływane przez różne rodzaje bakterii, w tym paciorkowce i wirus Epsteina-Barra. Istnieje jednak wiele innych rodzajów patogenów, które mogą powodować wysiękowe zapalenie migdałków.

Przerost migdałków

Migdałki, czyli niewielkie masy tkanki limfatycznej znajdujące się w tylnej części gardła, pomiędzy nosem a tylną ścianą gardła, nie są widoczne gołym okiem. Stanowią one część układu limfatycznego organizmu, który wchłania substancje odżywcze, utrzymuje poziom płynów i usuwa produkty przemiany materii. Pomagają także zwalczać infekcje, zatrzymując zarazki, które w przeciwnym razie mogłyby dostać się do organizmu.

Dziecko z powiększonymi migdałkami podniebiennymi może również mieć częste infekcje uszu, zwłaszcza jeśli ma trudności z oddychaniem przez nos. Powiększone migdałki mogą być trudne do bezpośredniego zobaczenia, dlatego lekarz może użyć specjalnego lusterka umieszczonego w ustach lub giętkiej rurki wysuwanej przez nos, aby zdiagnozować powiększone migdałki. Jednak wiele dzieci z powiększonymi migdałkami nie ma żadnych objawów i zmniejszają się one wraz z wiekiem. Aby wyleczyć dziecko z powiększonymi migdałkami podniebiennymi, lekarz może usunąć większość migdałków.

SDB

Niektóre z najczęstszych przyczyn powiększonych migdałków podniebiennych SDB to zakażenia bakteryjne, okresowe gorączki i zaburzenia snu. Paciorkowiec gardłowy grupy A b-hemolizujący (GAB-HS) jest bakterią, która jest powszechnie kojarzona z ciężkimi infekcjami gardła u dzieci. Inne możliwe przyczyny to okresowa gorączka, zapalenie gardła i obturacyjny bezdech senny.

Badanie przedmiotowe i wywiad mogą pomóc lekarzowi w rozpoznaniu SDB. Nie jest konieczne wykonywanie polisomnografii w celu potwierdzenia rozpoznania. Obecność chrapania nie wyklucza SDB. W przypadku braku chrapania w wywiadzie, tonsillektomia nie jest wskazana z medycznego punktu widzenia. Chorobę można leczyć za pomocą diety, ćwiczeń fizycznych i leków. Niektórzy ludzie decydują się na tonsillektomię z powodu powiększonych migdałków podniebiennych, choć nie jest ona zalecana u wszystkich.

Aspiryna

Aspiryna jest często zalecana w leczeniu obrzękniętych migdałków podniebiennych, jednak lek ten wiąże się z pewnym ryzykiem. Może on wywołać zespół Reye’a, stan potencjalnie zagrażający życiu. Dlatego nie powinien być stosowany przez dzieci poniżej 18 roku życia.

Przewlekłe zapalenie migdałków to zakażenie migdałków, które ciągle nawraca. Powtarzające się infekcje mogą prowadzić do powstawania małych kieszonek w migdałkach, w których gromadzą się bakterie. Z kieszonek tych powstają małe, cuchnące kamienie. Kamienie te mogą zawierać duże stężenie sulfy, która nadaje im charakterystyczny zapach zgniłego jajka. W rezultacie kamienie mogą powodować bolesne objawy, takie jak nieświeży oddech i uczucie, jakby coś utknęło w gardle.

Bezdech senny

Spuchnięte migdałki podniebienne i migdałki mogą częściowo blokować gardło i powodować problemy z oddychaniem. U dzieci migdałki są często usuwane chirurgicznie, natomiast u dorosłych podstawową metodą leczenia jest terapia dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (NPAP). Kamienie migdałkowe to małe, twarde, białe lub żółte guzki, które powstają w migdałkach. Mogą one powodować problemy z oddychaniem, a także wpływać na rozwój fizyczny i ogólny stan zdrowia dziecka.

U dzieci i dorosłych migdałki podniebienne mogą być przyczyną uporczywego obturacyjnego bezdechu sennego. Stan ten może być uwarunkowany genetycznie lub nabyty. Pacjenci z zespołem Downa są narażeni na ryzyko przerostu migdałków podniebiennych. Ponadto, migdałki podniebienne mogą ulec powiększeniu w wyniku adenoidektomii. Te dwa stany mogą wystąpić u tej samej osoby.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *