Powiększone migdałki podniebienne – jak leczyć

Czy powiększanie migdałków w ciąży jest niebezpieczne?

Zanim zdecydujesz się na najlepszą metodę leczenia powiększonych migdałków podniebiennych, powinieneś wiedzieć, co jest ich przyczyną, jakie są objawy i jakie są dostępne opcje. W poniższym artykule omówiono przyczyny, objawy i możliwości leczenia tego schorzenia. W artykule omówione zostaną również metody leczenia niechirurgicznego. Niezależnie od tego, co jest przyczyną powiększonych migdałków, istnieje opcja leczenia, która będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom pacjenta.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z beautydream.com.pl

Objawy

Powiększony migdałek podniebienny jest oczywistym objawem infekcji. Tkanki te znajdują się po bokach języka i pełnią funkcję naturalnej obrony przed infekcjami. W przypadku tonsillektomii lub powtarzających się infekcji może dojść do powiększenia tkanki limfoidalnej. Migdałki podniebienne mogą być również widoczne na bocznych filmach tkanek miękkich szyi. Pacjenci z bólem gardła lub uporczywym kaszlem mogą cierpieć z powodu infekcji.

Nieleczony obrzęk migdałka może prowadzić do poważniejszej choroby, takiej jak rak migdałka. Chociaż przeziębienie może przypominać zapalenie migdałków, spuchnięty migdałek może utrudniać oddychanie, prowadzić do wysokiej gorączki i przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Chociaż dzieci są bardziej narażone na powiększenie migdałków, stan ten może wystąpić także u dorosłych. Lekarz powinien przeprowadzić dokładne badanie fizykalne, aby wykluczyć inne schorzenia lub choroby.

Przyczyny

Jeśli masz dziecko z powiększonymi migdałkami podniebiennymi, możesz się zastanawiać, dlaczego ciągle puchną. Faktem jest, że przerost migdałków może być spowodowany wieloma czynnikami i prawdopodobnie zmniejszy się on samoistnie lub będzie malał wraz z wiekiem dziecka. Jeżeli jednak migdałki Twojego dziecka pozostają powiększone, może to być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Dzieje się tak dlatego, że nieleczone bakterie paciorkowca mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, w tym serce i nerki.

Objawy powiększonych migdałków podniebiennych obejmują przewlekłe infekcje uszu, chrapanie i problemy ze snem. U dzieci powiększone migdałki mogą blokować drogi oddechowe podczas snu, powodując częściową niedrożność dróg oddechowych. Prowadzi to do niespokojnego snu i częstych przebudzeń podczas snu. Problem ten może również prowadzić do trudności w połykaniu. Aby stwierdzić, czy dziecko ma powiększone migdałki, należy szeroko otworzyć usta i przyłożyć do nich ściągacz języka.

Leczenie

Powiększony migdałek podniebienny może powodować różne objawy, w tym trudności z oddychaniem i przerwy w oddychaniu podczas snu. Lekarz może zalecić leczenie, które pomoże dziecku opanować ten stan i zapobiec nawracającym infekcjom. Poniżej wymieniono niektóre z typowych objawów i sposobów leczenia powiększonych migdałków. Specjaliści laryngolodzy dysponują wiedzą na temat najskuteczniejszych metod leczenia poszczególnych typów schorzeń. Pacjenci z powiększonymi migdałkami podniebiennymi powinni jak najszybciej skonsultować się z laryngologiem.

Ostre infekcje mogą powodować obrzęk migdałków podniebiennych. Konieczna może być operacja. Zazwyczaj zabiegi tonsillektomii są wykonywane w znieczuleniu ogólnym w szpitalu. Większe guzy mogą wymagać dłuższego czasu rekonwalescencji i opieki pooperacyjnej. Poniżej wymieniono niektóre z powszechnie stosowanych metod leczenia powiększonych migdałków podniebiennych. Niektóre z tych zabiegów obejmują usunięcie migdałków lub wykonanie innych procedur w celu skorygowania rozmiaru powiększonych migdałków.

Opcje niechirurgiczne

W przypadku powiększonych migdałków podniebiennych najlepszą opcją mogą być opcje niechirurgiczne. Nie istnieje żadna konkretna, zalecana metoda leczenia, ale usunięcie migdałków może pomóc w uniknięciu lub ograniczeniu nawracających epizodów zapalenia migdałków lub bólu gardła. W rzeczywistości, usunięcie migdałków może nawet zapobiec zapaleniu wyrostka robaczkowego u niektórych osób. Jednak w wielu przypadkach zapalenie tkanki innej niż migdałki może sprawić, że tonsillektomia będzie nieskuteczna.

Chociaż przeprowadzono wiele badań dotyczących skuteczności chirurgicznego leczenia powiększonych migdałków podniebiennych, niewiele z nich dotyczyło dzieci. W badaniach Paradise 2002 i van Staaij 2004 tylko niewielka liczba pacjentów została poddana tonsillektomii. W związku z tym wyniki tych badań są mało wiarygodne i mogą nie być reprezentatywne dla efektów leczenia niechirurgicznego. Jakość życia pacjentów z powiększonymi migdałkami podniebiennymi jest kluczowym miernikiem satysfakcji pacjenta.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *