Jak rozpoznać powiększone migdałki u niemowlęcia

Jak rozpoznać powiększone migdałki u niemowlęcia

Jeśli zauważysz u swojego niemowlęcia opuchnięte migdałki, może to być znak, że migdałki i migdałki uległy powiększeniu. Możesz również zauważyć, że z ust dziecka wydobywa się nieprzyjemny zapach. Objawami opuchniętych migdałków są chrapanie i bezdech senny. Jeśli dziecko cierpi na tę przypadłość, może być niespokojne lub moczyć się w łóżku. Jeśli zauważysz jeden lub więcej z tych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Oznaki i objawy

Podczas gdy powiększony migdałek u niemowlęcia zwykle zmniejsza się z wiekiem, duże gruczolaki mogą powodować różne komplikacje, w tym zaburzenia snu i chrapanie. Mogą one również zaburzać oddychanie podczas snu, powodując częste budzenie się dziecka w nocy. Takie zakłócenia snu uniemożliwiają dziecku uzyskanie wystarczającej ilości regenerującego snu, co wpływa na produkcję hormonu wzrostu.

Migdałki i migdałki są częścią układu odpornościowego dziecka i jako takie stanowią pierwszą linię obrony przed bakteriami i wirusami. Z tego powodu są tak podatne na infekcje, nic więc dziwnego, że prawie każde dziecko w pewnym momencie swojego życia zachoruje na anginę. Zapalenie migdałków jest dość powszechne, zwłaszcza w placówkach opieki dziennej i szkołach. Czasami powiększone migdałki mogą prowadzić do poważniejszych powikłań zwanych ropniem okołomigdałkowym. Na szczęście to powikłanie zapalenia migdałków można łatwo leczyć i wyleczyć.

Ostra infekcja powoduje obrzęk migdałków. Może to powodować ból gardła i wyczuwalny zapach z ust. Przewlekle powiększone migdałki mogą uniemożliwić niemowlęciu normalne oddychanie, powodując częste infekcje ucha i zapalenie zatok. Powiększony migdałek może również zakłócać sen i powodować chrapanie lub bezdech senny. Dziecko może być niespokojne, a nawet moczyć się w łóżku.

Leczenie

Jeżeli dziecko ma powiększone migdałki, można rozważyć ich chirurgiczne usunięcie. Powiększone migdałki wiążą się z różnym ryzykiem, dlatego niektórzy decydują się na ten zabieg, a inni nie. Duża masa migdałków może również powodować problemy ze snem, takie jak chrapanie. Powiększone migdałki mogą również zaburzać zdolność dziecka do oddychania podczas snu, co może powodować częste przebudzenia i niespokojny sen. Podczas tego zabiegu dziecko zostanie poddane znieczuleniu i konieczne może być założenie kroplówki do rurki, aby zapewnić dziecku odpowiednie znieczulenie.

Ostre infekcje migdałków mogą prowadzić do różnych skutków zdrowotnych. W większości przypadków dziecko w końcu wyrośnie z przewlekle powiększonych migdałków. W niektórych przypadkach powiększone migdałki ustąpią samoistnie, choć nie jest to częsta metoda leczenia. Jeśli migdałki ulegną przewlekłemu powiększeniu, pediatra może zalecić stosowanie sprayu do nosa w celu ich zmniejszenia. Inni pediatrzy wykonują zabieg chirurgiczny zwany tonsillektomią.

Przyczyny

U niemowląt może wystąpić kilka objawów związanych z powiększonymi migdałkami, w tym chrapanie i gorsza jakość snu. Powiększone migdałki zaburzają również drożność dróg oddechowych podczas snu, co może powodować częste przebudzenia i niespokojny sen. Powiększone migdałki mogą również utrudniać niemowlęciu połykanie pokarmu. Aby uwidocznić powiększone migdałki, należy szeroko otworzyć usta i przyłożyć ściskacz do języka.

Infekcje mogą tymczasowo powiększyć migdałki. Jeśli jednak z czasem migdałki nadal się powiększają, stan ten może prowadzić do przewlekłego powiększenia migdałków. Chociaż zwykle nie ma możliwości leczenia przewlekle powiększonych migdałków, pediatrzy mogą zalecić stosowanie aerozolu do nosa, aby migdałki były krótsze i cieńsze. W ciężkich przypadkach dziecko może wymagać operacji usunięcia powiększonych migdałków, co jest zabiegiem znanym jako tonsillektomia.

Migdałki to sparowane, okrągłe kawałki tkanki znajdujące się za jamą nosową i nad dachem jamy ustnej. Ich funkcją jest zwalczanie infekcji i są niezbędne do prawidłowego oddychania. Powiększone migdałki mogą powodować problemy z przełykaniem, bezdech senny i infekcje ucha wewnętrznego. Dziecko z powiększonymi migdałkami powinno jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Dalsze badania pozwolą ustalić, czy stan ten ma charakter przewlekły.

Chirurgia

Choć nie zawsze łatwo jest stwierdzić, kiedy migdałki u dziecka są powiększone, mogą one powodować wiele problemów i wymagać leczenia. Gardło i tylna część jamy ustnej dzieci są mniejsze niż u dorosłych, a migdałki zaczynają rosnąć między drugim a szóstym rokiem życia. Z czasem migdałki mogą zacząć uciskać drogi oddechowe, powodując podrażnienia i zwężenie dróg oddechowych. Ponadto dzieci mają silniejsze napięcie mięśniowe niż dorośli, co może powodować dalsze zwężenie dróg oddechowych.

Migdałki u dziecka to pierścień tkanki stanowiący barierę dla powietrza, które przemieszcza się z nosa do gardła. Powiększone migdałki i migdałki mogą zwężać drogi oddechowe, zmniejszając ilość powietrza, które może dostać się do płuc. Większość dzieci nie doświadcza znaczących trudności w oddychaniu w stanie czuwania. Jednak dziecko z powiększonymi migdałkami może mieć trudności z połykaniem i może doświadczać bezdechu sennego lub innych objawów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *