Co robić, gdy niemowlę ma powiększone migdałki

Co robić, gdy niemowlę ma powiększone migdałki

Jeśli u Twojego niemowlęcia wystąpił obrzęk migdałków, dziecko może odczuwać ból szczęki i szyi. Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę i dreszcze, może mieć również obrzęk węzłów chłonnych. Dziecko może być również bardzo wrażliwe na dotyk. Konieczna może być wizyta u lekarza, aby wykluczyć inną przyczynę obrzęku, np. infekcję bakteryjną. Inną opcją jest operacja usunięcia powiększonych migdałków.

Prednizolon zmniejsza obrzęk migdałków

Antybiotyki są często przepisywane w leczeniu zapalenia migdałków, jeśli przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Leki te są dostępne w postaci tabletek lub płynów i są przyjmowane doustnie. Postać płynna jest łatwiejsza do połknięcia dla małych dzieci i może być przyjmowana przez okres do dziesięciu dni. Jeśli dziecko nie reaguje na antybiotyki, może otrzymać dostępne bez recepty środki przeciwbólowe lub płyny.

Jeśli migdałki są opuchnięte i w stanie zapalnym, może być konieczne ich chirurgiczne usunięcie. W takim przypadku lekarz może przepisać prednizolon, który pomoże zmniejszyć obrzęk migdałków. Możliwe jest także chirurgiczne usunięcie migdałków, ale nie jest to już powszechne. Jeśli dziecko nie toleruje leków, lekarz może przeprowadzić zabieg usunięcia migdałków.

Chirurgia może być zalecana w celu usunięcia powiększonych migdałków

Wiele powodów może uzasadniać chirurgiczne usunięcie powiększonych migdałków u niemowląt. Najczęstszym powodem jest poprawa jakości oddychania i snu dziecka. Powiększone migdałki mogą częściowo blokować drogi oddechowe dziecka podczas snu i powodować słabą koncentrację, zmiany zachowania, a nawet moczenie nocne. Dzieci, które często chorują na anginę, mogą skorzystać z zabiegu tonsilektomii.

Migdałki są pierwszą linią obrony organizmu przed bakteriami i wirusami. Z wiekiem ich funkcja ulega osłabieniu, przez co stają się podatne na infekcje. Objawy mogą mieć charakter przejściowy lub przewlekły, w zależności od wielkości i umiejscowienia migdałków. U dzieci z łagodnym powiększeniem migdałków operacja może nie być konieczna. Ryzyko związane z operacją jest minimalne i krótkotrwałe, ale mogą wystąpić poważne powikłania.

Objawy ropnia okołomigdałkowego

Objawy ropnia okołomigdałkowego w przypadku zapalenia migdałków u niemowlęcia mogą być dla niego bardzo bolesne. Lekarz może usunąć migdałki i zdrenować ropień. Lekarz często wykonuje tonsillektomię w celu usunięcia ropnia. Zabieg ten może wymagać krótkiego pobytu w szpitalu.

Obrzęk migdałków jest podstawowym objawem ropnia okołomigdałkowego. W ropniu tym gromadzi się ropa wokół migdałka i otaczających go struktur, w tym języczka. Układ limfatyczny filtruje płyn otaczający komórki i jest częścią układu odpornościowego. Spuchnięte węzły chłonne znajdują się zwykle na szyi, w pachwinach, pod pachami lub na karku. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się, opuchnięte tkanki mogą zablokować drogi oddechowe. Treść ropnia może również przedostać się do płuc, powodując zapalenie płuc.

Objawy zakażenia bakteryjnego migdałków

Zakażenia bakteryjne migdałków u niemowląt nie są częstą przyczyną tego stanu, ale są możliwe. Bakterie, takie jak paciorkowce, mogą powodować zapalenie migdałków. Zakażenia migdałków mogą prowadzić do innych powikłań, takich jak zapalenie ucha środkowego i gorączka reumatyczna. Zakażone migdałki mogą być bolesne i mogą powodować chrapanie lub trudności w karmieniu.

Kilka oznak i objawów zapalenia migdałków jest bardzo powszechnych wśród dzieci. Należą do nich: gorączka, ból gardła, problemy z przełykaniem i ból ucha. Migdałki to wgłębione guzki w tylnej części gardła, które filtrują bakterie i zarazki. W przypadku zakażenia migdałki ulegają zapaleniu i obrzękowi. Dziecko może również mieć zachrypnięty głos. Zakażenie migdałków jest zaraźliwe przez siedem do dziesięciu dni.

Możliwości leczenia ropnia okołomigdałkowego

Jeśli niemowlę urodzi się z powiększonymi migdałkami i ropniem okołomigdałkowym, leczenie jest zazwyczaj proste. Lekarz zbada gardło niemowlęcia i wykona różne badania, aby wykluczyć choroby podstawowe. Konieczne może być wykonanie drenażu chirurgicznego i usunięcie migdałków. Leczenie może również obejmować antybiotyki. Antybiotyki powinny być z gatunku Streptococcus.

Ropień okołonerkowy może być rozpoznany na podstawie wywiadu chorobowego. Gdy ropień jest na tyle duży, że można go zobaczyć, lekarz użyje latarki lub rozwieracza do języka, aby zbadać gardło. Ropniowi okołomigdałkowemu może towarzyszyć bolesny ból lub obrzęk po jednej stronie migdałka. Lekarz może również wykonać badanie w celu wykluczenia zakażenia mononukleozą – wirusem, który może być przyczyną do 20% przypadków ropni około migdałkowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *