Jak rozpoznać powiększone migdałki u psa

Jak rozpoznać powiększone migdałki u psa

Zdjęcia rentgenowskie i inne badania weterynaryjne mogą pomóc w ustaleniu, czy Twój pies ma powiększone migdałki. Czasami powiększone migdałki są niegroźne i można je leczyć bez potrzeby. W innych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny w celu usunięcia migdałków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać powiększone migdałki u psa. A jeśli jesteś zaniepokojony, nie martw się! W przypadku migdałków możliwe jest leczenie.

Zdjęcia rentgenowskie

Psy mają w tylnej części przewodu nosowego płat tkanki zwany migdałkami. Pomagają one utrzymać organizm w zdrowiu poprzez wychwytywanie bakterii i wirusów oraz wytwarzanie przeciwciał zwalczających infekcje. Mogą być one jednak trudne do zauważenia bez pomocy promieni rentgenowskich. Na szczęście istnieje kilka sposobów na wykrycie powiększonych migdałków u psa.

Testy weterynaryjne

Pierwszym krokiem w diagnostyce powiększonych migdałków u psa jest wykonanie przez lekarza weterynarii kilku różnych testów w celu ustalenia, która z przyczyn jest najbardziej prawdopodobna. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii po prostu przeprowadzi badanie fizykalne, aby wykluczyć wszelkie choroby podstawowe. W innych przypadkach zlecone zostaną badania w celu dokładnego określenia przyczyny zapalenia migdałków i ustalenia najlepszego sposobu leczenia.

Inne rodzaje badań weterynaryjnych służących do identyfikacji powiększonych migdałków mogą obejmować aspirację cienkoigłową, która polega na wprowadzeniu igły do powiększonego węzła chłonnego. Komórki pobrane podczas biopsji mogą wskazać przyczynę powiększenia. Dalsze badania mogą być zlecone w celu wykluczenia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej albo reakcji na uraz.

Jeżeli migdałki u Twojego psa uniemożliwiają prawidłowy przepływ powietrza, może to być oznaką choroby podstawowej zwanej gruczolakiem przerostowym. Może to być również oznaką poważniejszej choroby, takiej jak nowotwór. W takim przypadku lekarz weterynarii może zalecić wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia migdałków. Zabieg ten może skutkować powstaniem trwałej blizny, ale jest wart ryzyka.

Zdjęcia rentgenowskie, aby sprawdzić, czy pies ma powiększone migdałki

Lekarz weterynarii może wykorzystać zdjęcia rentgenowskie do zdiagnozowania różnych problemów, w tym powiększonych migdałków. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może potrzebować kilku zdjęć, aby prawidłowo zdiagnozować problem, co podnosi koszt całej procedury. Lokalizacja jest kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt badania rentgenowskiego, ponieważ lokalizacja na wsi jest często tańsza niż w dużym mieście. Najlepszym sposobem na znalezienie najtańszego lekarza weterynarii w okolicy jest rozejrzenie się po okolicy.

Powiększony węzeł chłonny w ciele psa może wskazywać na chorobę lub zakażenie. Ważne jest, abyś odwiedził weterynarza, jeśli u Twojego psa pojawiły się takie węzły, ponieważ przyczyną może być choroba podstawowa. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest infekcja bakteryjna czy wirusowa, powiększenie tych węzłów będzie wymagało dalszych badań. Lekarz weterynarii przeprowadzi również badanie fizykalne w celu określenia wielkości węzłów i może zalecić wykonanie dalszych badań.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *