Jak leczyć powiększone migdałki u psów

Jak leczyć powiększone migdałki u psów

Jeśli kiedykolwiek miałeś u swojego psa opuchnięty węzeł chłonny, możesz się zastanawiać, jak leczyć powiększone migdałki u psów. Te spuchnięte gruczoły są sygnałem ostrzegawczym przed infekcjami i chorobami. Lekarz weterynarii może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby stwierdzić, czy są one powiększone, czy nie. Istnieje kilka możliwych metod leczenia powiększonych migdałków u psów, w tym zabieg chirurgiczny i antybiotyki. Zdjęcia rentgenowskie

pozwalają określić wielkość i kształt migdałków Zdjęcia rentgenowskie

są cennym narzędziem diagnostycznym służącym do określania wielkości i kształtu migdałków i gruczolaków u psów. Proces ten jest prosty i zazwyczaj obejmuje dwa lub trzy ujęcia klatki piersiowej. Aby uzyskać dokładne zdjęcie, pies leży na prawym lub lewym boku w miękkim, wyściełanym uchwycie w kształcie litery V. Chociaż samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego trwa zaledwie kilka sekund, ułożenie psa ma zasadnicze znaczenie. Nawet najmniejszy ruch spowoduje przesłonięcie zdjęcia rentgenowskiego.

Promienie rentgenowskie są wytwarzane za pomocą fal elektromagnetycznych, które przechodzą przez ciało. Różne substancje pochłaniają różne ilości tych fal, co powoduje, że są one w różny sposób widoczne na otrzymanym obrazie. Na przykład kości pochłaniają więcej promieniowania rentgenowskiego niż powietrze, dlatego na zdjęciu są białe. Organy również w różny sposób pochłaniają promieniowanie rentgenowskie, dlatego ich kształty i rozmiary są widoczne na zdjęciach.

Infekcje bakteryjne i grzybicze mogą powiększać migdałki

Infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą powiększać migdałki u psa. Oznaki i objawy u psa z chłoniakiem mogą być podobne do tych występujących w przypadku zakażenia u ludzi. Natomiast oznaki i objawy zakażenia grzybiczego u psa znacznie różnią się od objawów choroby nowotworowej. Pies cierpiący na zakażenie grzybicze może nie wykazywać żadnych specyficznych objawów, ale jego choroba będzie trudna do zdiagnozowania.

Do objawów infekcji bakteryjnej lub grzybiczej u psa należą kaszel, gorączka, senność i utrata masy ciała. Inne objawy raka to obrzęk węzłów chłonnych i powiększenie gruczołów chłonnych na szyi, w okolicy łopatek lub za kolanem. Oprócz powiększenia migdałków u psa mogą pojawić się liczne guzki drenujące na skórze.

Spuchnięte węzły chłonne mogą być oznaką chorób i zakażeń

Spuchnięte węzły chłonne u psów mogą wskazywać na wiele chorób i zakażeń, w tym na infekcję. W przeciwieństwie do układu krwionośnego, w którym do przemieszczania płynu wykorzystywana jest pompa, węzły chłonne polegają na ruchach mięśni i zastawkach, które pomagają w przepływie płynu. Może to powodować obrzęk, który może prowadzić do infekcji lub raka. Obrzęk węzłów chłonnych może być nie tylko objawem choroby, ale także nowotworu. Spuchnięte węzły chłonne mogą być także oznaką chłoniaka, czyli rodzaju nowotworu krwi.

Spuchnięte węzły chłonne u psów mogą być również objawem wielu chorób i zakażeń. Istnieje kilka możliwych przyczyn, od alergii do zapalenia. Chociaż chłoniak jest poważną diagnozą, opuchnięte węzły chłonne są również oznaką stanu zapalnego. Zakażenie bakteryjne lub grzybicze może powodować obrzęk węzłów chłonnych, a reakcja tkanek na uraz również może być przyczyną stanu zapalnego.

Opcje leczenia

Lekarz weterynarii może usunąć powiększone migdałki u psa na jeden z trzech sposobów: chirurgicznie, za pomocą antybiotyków lub sprayu do nosa z lekami. Chirurgiczne usunięcie jest najskuteczniejszą metodą, jeśli pies cierpi na przewlekłe zapalenie. Leki w sprayu do nosa mogą zapobiec odrastaniu migdałków. Jeśli jednak u psa występuje przewlekły obrzęk, konieczne może być usunięcie chirurgiczne.

Jeśli Twój pies ma powiększone węzły chłonne, lekarz weterynarii najpierw zdiagnozuje przyczynę ich powiększenia, przeprowadzając dokładne badanie fizykalne. Badania te wykażą, ile węzłów chłonnych jest dotkniętych chorobą i jakie narządy są nią objęte. Podczas badania lekarz weterynarii sprawdzi również ogólny stan zdrowia psa i zdecyduje, czy konieczny jest zabieg chirurgiczny. W celu postawienia lepszej diagnozy lekarz weterynarii może zalecić kombinację różnych metod leczenia.

Zabieg chirurgiczny jest stosunkowo prosty i bezpieczny. Istnieją jednak pewne zagrożenia, takie jak zakażenie i rekonwalescencja pooperacyjna. Oprócz ryzyka związanego z anestezjologią, zabieg chirurgiczny może prowadzić do zapalenia dróg oddechowych i aspiracyjnego zapalenia płuc. Wszystkim pacjentom poddawanym zabiegom chirurgicznym podaje się pooperacyjne środki gastroprotekcyjne. Wynik leczenia chirurgicznego zależy od stopnia zaawansowania choroby, a jeśli u psa dojdzie do zapadnięcia krtani lub nieodwracalnego zwężenia krtani stopnia III, może być konieczne założenie rurki tracheostomijnej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *