Najlepsze lekarstwa na powiększone migdałki

Najlepsze lekarstwa na powiększone migdałki

Jeśli Twoje dziecko ma opuchnięte migdałki, węzły chłonne na szyi i w szczęce mogą być również tkliwe. Lekarz prawdopodobnie zaleci antybiotyki, które mogą być podawane w zastrzyku lub w tabletkach. Upewnij się, że dziecko przyjmuje lek zgodnie z zaleceniami, w przeciwnym razie może on nie być skuteczny. Domowe sposoby leczenia anginy obejmują picie zimnych płynów, płukanie gardła słoną wodą, stosowanie ibuprofenu i acetaminofenu. Antybiotyki są często przepisywane na 10 dni, dlatego należy upewnić się, że dziecko przyjmuje je wszystkie.

Penicylina jest najczęściej stosowanym antybiotykiem w leczeniu bakteryjnego zapalenia migdałków

Odkrycie penicyliny jest uważane za kamień milowy w historii antybiotyków. Po raz pierwszy zastosowano ją w latach 40. ubiegłego wieku u żołnierzy i okazała się bardzo skuteczna w leczeniu zakażeń ran na polu walki, a także zapalenia płuc. Dzięki temu przełomowi penicylina stała się ogólnodostępna i została okrzyknięta w nagłówkach gazet cudownym lekiem. Obecnie antybiotyki są powszechnie przepisywane i dzielą się na dziesiątki klas. W samych Stanach Zjednoczonych co roku wypisuje się około 150 milionów recept.

W jednym z badań stwierdzono, że penicylina V podawana cztery razy dziennie nie różniła się istotnie od innych i nie była gorsza od penicyliny podawanej trzy razy dziennie. Jednak penicylina V trzy razy dziennie była znacznie skuteczniejsza, a liczba powikłań i nawrotów choroby była mniejsza w grupie leczonej przez pięć dni. Wyniki te przemawiają za częstszym stosowaniem penicyliny.

Aspiryna

Chociaż niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe mogą pomóc w łagodzeniu bólu gardła i obniżeniu gorączki, aspiryna nie jest zalecana dla dzieci i młodzieży. Została ona powiązana z poważną chorobą zwaną zespołem Reye’a, która może prowadzić do śmiertelnego obrzęku mózgu i wątroby. Dlatego też należy unikać stosowania aspiryny u dzieci z anginą.

W niektórych przypadkach zapalenie migdałków może prowadzić do powikłań, w tym bólu ucha i przerwy w oddychaniu. Pomimo stosowania domowych metod leczenia i leków dostępnych bez recepty, w przypadku utrzymywania się lub nasilenia objawów zaleca się konsultację z laryngologiem. Istnieje kilka skutecznych sposobów leczenia powiększonych migdałków. Poniżej wymieniono kilka najczęstszych metod leczenia. Możesz także odwiedzić pediatrę lub laryngologa w celu przeprowadzenia kompleksowych badań.

Domowe sposoby leczenia zapalenia migdałków mogą obejmować płukanie gardła słoną wodą i picie dużej ilości wody. Aby uzyskać szybszą ulgę, możesz wypróbować zimne płyny lub roztwory typu popsicle, które są powszechnie stosowanym lekiem na anginę. W tym okresie nawilżacz powietrza z chłodną mgiełką może nawilżyć powietrze. Niektóre opuchnięte migdałki mogą wymagać leczenia sterydami.

Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) to grupa leków, które leczą stany zapalne i ból w organizmie. Leki te mają wiele działań niepożądanych i często nie są odpowiednie dla wszystkich pacjentów. Powinny być stosowane tylko tak długo, jak to konieczne i w najmniejszej skutecznej dawce. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem. Leki z grupy NLPZ mogą powodować obrzęk, zaczerwienienie i inne objawy.

Leki z grupy NLPZ mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia, dolegliwości żołądkowo-jelitowych i innych problemów zdrowotnych. Ponadto zwiększają one ryzyko rozwoju ropni. Ze względu na te zagrożenia, w tym przypadku najlepiej unikać stosowania leków z grupy NLPZ. W większości przypadków pacjenci cierpiący na tę chorobę powinni skonsultować się z lekarzem i zadbać o zniwelowanie objawów. Głównym celem leczenia powinno być łagodzenie bólu i zapobieganie wtórnym zakażeniom.

Leki z grupy NLPZ mają kilka działań niepożądanych, w tym zawał serca i udar mózgu. Dlatego przed zastosowaniem leków z grupy NLPZ w przypadku powiększonych migdałków zaleca się konsultację z lekarzem. Należy również pamiętać, że przyjmowanie NLPZ w dużych dawkach może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z sercem, a nawet nagłego zgonu. Mogą one również powodować zapalenie migdałków lub infekcję.

Chirurgia

Operację powiększenia migdałków można przeprowadzić za pomocą małych skalpeli, laserów i ciepła. Procedura ta sprawdza się także w przypadku adenoidektomii, która polega na usunięciu migdałków. Te tkanki, znajdujące się za nosem, są częścią układu odpornościowego i również mogą być powiększone. Chociaż operacja powiększenia migdałków jest stosunkowo rzadka, należy ją wykonać, jeśli migdałki powodują ból lub trudności w połykaniu.

Czasami dziecko rodzi się z większymi migdałkami niż normalnie. Niekiedy powiększone migdałki są spowodowane infekcją, np. anginą. Czasami, aby zapobiec infekcji, konieczna jest operacja migdałków. Zmniejszenie obrzęku może potrwać od trzech do dziewięciu miesięcy. Operacja powiększenia migdałków może również pomóc w złagodzeniu bólu związanego z przewlekłym oddychaniem przez usta. Przyczyn powiększonych migdałków jest jednak wiele.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *