Jaki antybiotyk pomaga w przypadku powiększonych migdałków?

Jaki antybiotyk pomaga w przypadku powiększonych migdałków?

Odpowiedź na pytanie, jaki antybiotyk pomoże na powiększone migdałki, zależy od przyczyny zapalenia. Infekcja bakteryjna będzie reagować na antybiotyki, które są dostępne w postaci płynów i tabletek. Leki te są przyjmowane doustnie przez 10-14 dni i mogą być trudne do połknięcia dla małych dzieci. Infekcje wirusowe zwykle ustępują samoistnie bez konieczności stosowania leków. Oprócz antybiotyków, lekarze mogą zalecić podawanie płynów, płukanie gardła ciepłą wodą i stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Leczenie zapalenia migdałków

Leczenie powiększonych migdałków antybiotykami jest często stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych, w tym Streptococcus pyogenes. Chociaż preferowanym antybiotykiem są penicyliny, lekarz może przepisać także cefalosporyny lub azytromycynę. Należy pamiętać, że większość patogenów wywołujących zapalenie migdałków jest częścią normalnej flory bakteryjnej i nie wymaga eliminacji. Ze stosowaniem antybiotyków wiążą się pewne zagrożenia, takie jak zwiększona oporność na antybiotyki, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunka i zakażenie bakteriami Clostridiumdifficile.

Objawy zapalenia migdałków obejmują ból gardła, kaszel, kichanie i często gorączkę. Winny może być również wirus przeziębienia lub grypy. Objawy zwykle ustępują w ciągu dwóch do czterech dni. Leczenie powiększonych migdałków antybiotykami może być konieczne w procesie powrotu do zdrowia po zapaleniu migdałków. Jeśli jednak doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś natychmiast porozmawiać z lekarzem. Powinieneś być świadomy objawów zapalenia migdałków, które często są podobne do objawów wirusów przeziębienia lub grypy.

Leczenie anginy

Jeśli migdałki dziecka spuchną, może ono odczuwać ból gardła, a przełykanie pokarmów stałych może być utrudnione. Dzieci powinny pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu i unikać kwaśnych napojów. Zamiast tego należy pić dużo ciepłych płynów, takich jak woda. Jeśli dziecko ma gorączkę, może zażyć acetaminofen lub ibuprofen, które mogą pomóc w uśmierzeniu bólu. Dzieci mogą wrócić do szkoły po zażyciu antybiotyku przez 24 godziny.

Chociaż angina jest bardzo zaraźliwa, nie zawsze łatwo jest się jej pozbyć. Ważne jest używanie środków odkażających do rąk i częste mycie rąk. Należy starać się myć ręce przez co najmniej 15 sekund za każdym razem, gdy czegoś się dotyka. Ważne jest również, aby nie dzielić się z innymi przedmiotami osobistymi. Jeśli podejrzewasz, że masz anginę, koniecznie zgłoś się do lekarza. Lekarz może przepisać antybiotyki, aby pozbyć się objawów i zapobiec nawrotom choroby.

Leczenie ropnia okołonerkowego

Leczenie bakteryjnego ropnia okołonerkowego zwykle polega na podawaniu antybiotyków. Jeśli ropień jest zbyt duży, aby można było zastosować antybiotyki, lekarze mogą odsączyć ropę lub wypatroszyć go w celu uwolnienia płynów. Oprócz antybiotyków lekarze mogą również podawać środki przeciwbólowe i płyny dożylnie. Jeśli ropień będzie się powtarzał, lekarze mogą zalecić chirurgiczne usunięcie migdałków.

Tomografia komputerowa może pomóc w rozpoznaniu bakteryjnego zakażenia okołomigdałkowego lub w wykluczeniu innych chorób. Może także pomóc w przeprowadzeniu drenażu w przypadku nietypowych postaci ropni lub zaburzeń krwawienia. W rzadkich przypadkach ropień może się nie rozprzestrzeniać, co utrudnia wykonanie drenażu. Często pacjent będzie potrzebował antybiotyków, steroidów lub kombinacji leków.

Leczenie ziarniniaka

Tradycyjnie leczenie ziarniniaka to połączenie leków i zabiegów chirurgicznych. Antybiotyki są często podawane dożylnie, ponieważ są skuteczniejsze niż tabletki. Lekarz zaleci antybiotyk w zależności od rodzaju bakterii wywołujących zakażenie. Niektóre leki nie są odpowiednie dla osób z problemami z nerkami lub wątrobą. Jednak wiele rodzajów antybiotyków może być korzystnych w przypadku kwinky.

Po postawieniu diagnozy, lekarz pierwszego kontaktu zbada Pana(i) gardło. Lekarz rodzinny prawdopodobnie zbada migdałki, które znajdują się w tylnej części gardła, za językiem. W przypadku nawracających zachorowań na kwinkę, lekarz prawdopodobnie wykona zabieg usunięcia migdałków. Zabieg ten może trwać do czterech dni, a w trakcie rekonwalescencji pacjentowi będą podawane leki przez kroplówkę w ramieniu.

Leczenie bakteryjnego zapalenia migdałków

Istnieją różne metody leczenia bakteryjnego zapalenia migdałków. W zależności od przyczyn, choroba ta może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Wirusowe zapalenie migdałków jest zazwyczaj wywoływane przez rinowirusy lub adenowirusy, czyli wirusy przeziębienia. W około 15 do 30 procent przypadków za zapalenie migdałków odpowiedzialne są bakterie. Bakterie te są nieszkodliwe i żyją w jamie ustnej. W przypadku wystąpienia anginy bakteryjnej lekarz przepisze doustny lub dożylny antybiotyk na jej leczenie.

Pierwsze leczenie bakteryjnego zapalenia migdałków polega na podawaniu antybiotyków. Antybiotyki te mają zwykle postać doustnej penicyliny. Dawka waha się od 250 do 500 miligramów przez osiem godzin dziennie. Antybiotyki nie zawsze są skuteczne w przypadku tej infekcji, ponieważ większość jej szczepów jest oporna na penicyliny. Zamiast tego można wypróbować alternatywne antybiotyki, takie jak erytromycyna lub kotrimoksazol.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *