Krioterapia brodawek migdałka językowego

Krioterapia brodawek migdałka językowego

Czy jesteś zainteresowany krioterapią brodawek migdałka językowego? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się tych nieestetycznych narośli na migdałkach i gardle. Możesz również przeczytać o leczeniu choroby Heck’a i raka gardła. Krioterapia to rodzaj leczenia polegający na wymrażaniu brodawek.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu beautyexpress.com.pl

Krioterapia brodawek migdałka językowego

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia brodawek migdałka językowego jest krioterapia. Zabieg ten polega na zamrożeniu brodawki. Proces zamrażania polega na zabiciu komórek brodawki, przy jednoczesnym pozostawieniu otaczającej ją skóry w stanie nienaruszonym. Po obumarciu komórek brodawki, obszar ten goi się w sposób naturalny. Krioterapia może powodować niewielkie skutki uboczne, takie jak uczucie pieczenia lub zmiana koloru. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów, aby uzyskać pełne wyleczenie.

W badaniu zastosowano schemat krioterapii o wysokiej intensywności. Pacjentom podawano watę nasączoną ciekłym azotem, którą przesuwano wokół kurzajki, aż wokół jej podstawy utworzyła się aureola o średnicy 2 mm. Zabieg ten był skuteczny w usuwaniu kurzajek o wielkości zaledwie 1 mm, ale jego efekty były tymczasowe. Pacjentów zachęcano do uważnego stosowania się do instrukcji, ale jeśli nie są w stanie ich przestrzegać, mogą spróbować usunąć brodawkę w domu za pomocą dostępnych bez recepty zestawów do zamrażania.

Chociaż krioterapia jest bardzo skutecznym sposobem leczenia brodawek migdałka językowego, nie jest to najwygodniejsza i najłatwiejsza procedura. Pacjent musi odczekać 2 tygodnie pomiędzy kolejnymi sesjami krioterapii, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów. W zależności od stopnia zaawansowania brodawki, dermatolog może zalecić inną metodę leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, kriochirurgia jest bezpieczna dla zdrowych osób. Niektóre badania wskazują jednak, że krioterapia jest mniej skuteczna niż bardziej skoncentrowane metody leczenia.

Leczenie choroby Heck’a

Brodawki migdałka językowego i choroba Heck’a są łagodnymi schorzeniami błony śluzowej. Zmiany te są często wywoływane przez wirusy brodawczaka ludzkiego typu 13 i 32, choć stwierdzono, że u niektórych osób przyczyną tego schorzenia jest także HPV-11. Mogą one występować zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt i zwykle charakteryzują się występowaniem grudek w skupiskach, które mogą mieć różne kolory. Leczenie tych chorób jest dostępne na wiele sposobów, w tym za pomocą leków, kriochirurgii i zabiegów chirurgicznych.

W przebiegu choroby obszar objęty zmianami może być lekko uniesiony lub szeroki. Ponadto zmiany te mogą się łączyć, tworząc rozlane uniesienie błony śluzowej. Główną lokalizacją tych zmian jest dolna warga, choć mogą one występować również na błonie śluzowej szyjki i dna jamy ustnej. Mogą być również obecne na języku.

Szczepy HPV 6 i 11 powodują rozwój tych zmian na języku. Gojenie się tych brodawek może trwać lata i może wymagać interwencji lekarza. Szczepy HPV 2 i 4 powodują brodawki zwykłe. Rosną one na każdej powierzchni, w tym na wargach, gardle i nagłośni. Na szczęście szczepy HPV 2 i 4 nie są śmiertelne, ale mogą być bardzo bolesne.

Leczenie raka gardła

Rak gardła powstaje, gdy komórki w gardle rozrastają się w sposób nieprawidłowy. Gardło obejmuje podniebienie miękkie, tylną i boczną ścianę gardła, migdałki oraz tylną jedną trzecią języka. Ten typ raka występuje stosunkowo rzadko, ale jest to poważna choroba, a leczenie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i wyglądu pacjenta. Leczenie będzie koncentrować się na leczeniu nowotworu przy jednoczesnym oszczędzeniu gardła i okolic twarzy przed uszkodzeniem.

Tradycyjne leczenie raka ustno-gardłowego polega na połączeniu chirurgii i radioterapii. Obie metody leczenia charakteryzują się wysokim odsetkiem wyleczeń, ale niosą ze sobą także skutki uboczne, które utrzymują się przez całe życie. Naukowcy poszukują nowych metod leczenia, które poprawiłyby wyniki leczenia raka gardła. Jedno z takich badań, prowadzone przez dr Davida Shera, profesora nadzwyczajnego w dziedzinie onkologii radiacyjnej na University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas, którego współautorem jest firma Anthem Inc. wykazało, że połączenie radioterapii i chirurgii zmniejszyło ryzyko zgonu o prawie siedemdziesiąt pięć procent po leczeniu raka gardła.

Radioterapia jest standardowym sposobem leczenia raka ustno-gardłowego. Radioterapia jest często stosowana po zabiegu chirurgicznym, jeśli nowotwór pozostaje lub istnieje wysokie ryzyko jego nawrotu. Chemioterapia to kolejna opcja leczenia raka gardła, jeśli doszło do przerzutów do węzłów chłonnych. W leczeniu raka i zapobieganiu jego nawrotom wraz z chemioterapią może być stosowana także immunoterapia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *