Drugi podbródek u dziecka – jakie badania wykonać?

Drugi podbródek u dziecka - jakie badania wykonać?

Jeśli Twoje dziecko ma podwójny podbródek, prawdopodobnie w grę wchodzi genetyka. Dzieci z tą przypadłością często dziedziczą większą ilość tłuszczu pod skórą, który jest następnie rozprowadzany głębiej pod mięśniem platysma szyi. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do tego stanu to nadmierna ekspozycja na słońce i przyrost masy ciała.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to nieinwazyjne badanie, które wykorzystuje sprzęt rentgenowski i potężne komputery do tworzenia szczegółowych obrazów kości, tkanek i naczyń krwionośnych. Większość skanów trwa zaledwie kilka sekund, choć proces może trwać dłużej, jeśli dziecko musi być ułożone do skanu. Tomografia komputerowa jest idealna w nagłych przypadkach i może ujawnić rzeczy, których inne technologie obrazowania nie mogą. Procedura ta może być przeprowadzona nawet w przypadku bardzo małego dziecka.

Tkanka włóknista w okolicy otrzewnej jest kolejną potencjalną przyczyną drugiego podbródka. Tkanka włóknista może tworzyć się w jamie otrzewnej w następstwie ropnia okołonerkowego lub infekcji jamy ustno-gardłowej. Stan ten występuje rzadko, ale może prowadzić do poważnych komplikacji.

Uzyskanie zastrzyku Kybella

Jeśli rozważasz uzyskanie zastrzyku Kybella dla drugiego podbródka dziecka, powinieneś najpierw porozmawiać z lekarzem o ryzyku i korzyściach tej procedury. Wśród zagrożeń jest możliwość owrzodzenia skóry i martwicy. Zabieg ten nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Ten zabieg kosmetyczny może nadać Twojemu dziecku bardziej wyrzeźbiony podbródek i szyję. Jednak rezultaty nie pojawią się z dnia na dzień. Potrzeba co najmniej 3 do 6 zabiegów, aby zobaczyć najbardziej dramatyczne wyniki. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępie co najmniej jednego miesiąca. Po wstrzyknięciu Kybella można spodziewać się obrzęku i bolesności przez kilka pierwszych dni.

Aby otrzymać zastrzyk Kybella, musisz mieć ukończone 18 lat. Zabieg ten nie jest odpowiedni dla osób, które mają trudności z przełykaniem, miały wcześniejsze problemy medyczne lub mają aktywną infekcję. Również osoby, które mają dysfagię nie kwalifikują się do zabiegu Kybella.

Kybella jest zabiegiem wstrzykiwanym, który celuje w umiarkowany lub poważny tłuszcz w okolicy podbródka i podgardla. Wycelowana jest w komórki tłuszczowe i niszczy je, pozostawiając ciało z mniejszą ilością tłuszczu i bardziej zdefiniowaną linią szczęki. Pacjenci poddający się tej procedurze zgłaszają również znaczny wzrost samooceny i pewności siebie.

Po zabiegu Kybella pacjenci powinni stosować lód na obszarze przynajmniej przez pierwszy dzień, aby zminimalizować obrzęk. Ponadto, pacjenci powinni trzymać głowę uniesioną i unikać intensywnych ćwiczeń przez kilka dni. Przed zastrzykami można zastosować krem znieczulający, aby zmniejszyć ryzyko powstania siniaków.

Uzyskanie zastrzyku Kybella dla drugich podbródków nie jest zalecane u dzieci, które mają luźną skórę lub nadmiar tłuszczu. Pacjenci z luźną skórą mogą potrzebować zamiast tego poddać się zabiegowi liftingu szyi. Powinni oni również odczekać miesiąc pomiędzy sesjami. Jak w przypadku każdego zabiegu, konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed posiadaniem procedury. Aby uniknąć komplikacji, lekarz dokładnie przeanalizuje historię choroby przed zaleceniem planu leczenia.

Kybella jest zatwierdzonym przez FDA zastrzykiem do leczenia problemu pełności podmentalnej. Działa poprzez ukierunkowanie komórek tłuszczowych pod brodą i górną częścią szyi. Pomaga również zmniejszyć wygląd podwójnego podbródka i poprawia kontury twarzy.

Genetyka

Genetyka drugiego podbródka u dziecka jest często zagadką. Powodem tego jest fakt, że naukowcy nie dysponują wystarczającą ilością danych, aby móc z całą pewnością wskazać jeden czynnik. Mogą jednak zaoferować ogólne pojęcie o tym, jakie czynniki są zaangażowane. Genetyka jest jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę w zdrowiu i rozwoju dziecka.

Częstość występowania rozszczepu bródki jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych populacjach. Badania przeprowadzone w różnych krajach wykazały, że częstość występowania waha się od 4 do 71 procent. W jednym z badań przeprowadzonych w Niemczech stwierdzono, że 9,6 procent mężczyzn i 4,5 procent kobiet urodziło się z rozszczepem bródki. Dane te nie pasują jednak do prostego modelu genetycznego. Podobnie w badaniu przeprowadzonym w Indiach przez Bhanu i Malhotrę (1972) stwierdzono, że częstość występowania rozszczepu podbródka była bardzo zróżnicowana w różnych grupach wiekowych, co sugeruje, że rozszczep podbródka nie był spowodowany przez leżący u podstaw gen.

Genetyka drugiego podbródka u dziecka: Chociaż badacze nie znaleźli sekwencji genetycznych, które przyczyniają się do powstania pulchniejszej okolicy podprogowej, istnieją dowody, że cecha ta jest dziedziczna. Niektórzy ludzie mogą nigdy nie wyrosnąć ze swojego genetycznie uwarunkowanego kształtu twarzy. Osoby posiadające pewne geny mogą być w stanie uniknąć rozwoju drugiego podbródka w swoim życiu.

Genetyka drugiego podbródka u dziecka: Innym czynnikiem, który przyczynia się do powstania drugiego podbródka jest waga. Nadwaga może spowodować powstanie dodatkowej warstwy tłuszczu pod brodą i szyją. Ten dodatkowy tłuszcz jest znany jako tłuszcz podmentalny. Ponadto, wraz z wiekiem skóra traci elastyczność. Ponadto mięśnie w okolicy podbródka i szyi mogą stać się słabe i luźne.

Ewolucja podbródka

Ewolucyjne pochodzenie podbródka jest kontrowersyjne. Niektórzy naukowcy sugerują, że jest on wynikiem oddziałujących na siebie pól wzrostu, inni zaś twierdzą, że jest to cecha czysto kosmetyczna, która nie odgrywa żadnej roli w funkcjonowaniu. Istnieje jednak niewiele dowodów na poparcie któregokolwiek z tych twierdzeń.

Naukowcy wykazali jednak, że rozwój podbródka jest związany z żuciem. Rozwój podbródka u dziecka jest wynikiem skoordynowanego wzrostu i resorpcji kości w rejonie szczęki. Ten wzrost kości powoduje powstanie wydatnego kształtu podbródka. Autorami badania są Laura Bonner, Jill Scott, Steven Marshall i Thomas Southard, wszyscy z Uniwersytetu Iowa. Badanie zostało sfinansowane przez UI College of Dentistry i Department of Orthodontics.

Symfaza żuchwy, region, w którym łączą się dwie połówki płodowego korpusu żuchwy, jest strukturalnie związana z brodą. Zaproponowano kilka hipotez wyjaśniających ewolucję kształtu i funkcji podbródka, w tym „dobór seksualny”. Hipoteza ta proponuje, że wygląd podbródka jest wskaźnikiem atrakcyjności twarzy.

Inna hipoteza wiąże się z hipertrofią kości u ludzi. Hipoteza ta opiera się na obserwacji masy kostnej w ludzkich żuchwach. Hipoteza ta ma jednak ograniczone poparcie w badaniach rozwojowych i eksperymentalnych. Jest ona również sprzeczna z ewolucyjnymi ustaleniami dotyczącymi brody. Innymi słowy, ewolucyjny wygląd podbródka jest bardziej prawdopodobnym wynikiem genetyki niż żucia.

Szczęki współczesnych dzieci są bardziej wysunięte do przodu niż szczęki dzieci starożytnych. Mają one również poziomą płaszczyznę Frankforta. Współczesne dzieci mają równoległe podniebienia twarde już w drugim roku życia. Ponadto ich twarze są bardziej zwinięte zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ewolucja podbródka nie jest jednak wynikiem wysiłku mechanicznego.

Badanie przeprowadzone przez Formby’ego i wsp. zasugerowało, że głęboka siekacz daje wygląd wyeksponowanego podbródka, podczas gdy płytka siekacz daje miarę wielkości podbródka bez wskazania wyrazistości. Ponadto wyniki sugerują, że duży podbródek jest również związany z większymi siekaczami przednimi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *