Co robić, gdy powiększonemu migdałkowi towarzyszy gorączka?

Co robić, gdy powiększonemu migdałkowi towarzyszy gorączka?

Przyjmowanie antybiotyków i ibuprofenu to popularne sposoby leczenia powiększonego migdałka, któremu towarzyszy gorączka, ale co zrobić, gdy powiększonemu migdałkowi towarzyszy gorączka? W tym artykule zostaną przedstawione najczęstsze sposoby leczenia tego schorzenia. W wielu przypadkach infekcja migdałków ustępuje samoistnie. Ból przy przełykaniu może spowodować, że będziesz przyjmować mało płynów. Może to prowadzić do lekkiego odwodnienia oraz nasilenia bólu głowy i zmęczenia.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z beautycc.pl

Przyjmowanie antybiotyków

Przyjmowanie antybiotyków w przypadku powiększonego migdałka jest zwykle niepotrzebne, chyba że pacjent ma wysoką gorączkę i nie toleruje pokarmów stałych. Ponadto antybiotyki mogą powodować działania niepożądane, od łagodnych do poważnych, w tym reakcje alergiczne. Co więcej, mogą one nawet wywołać zakażenie pałeczką okrężnicy (C. diff), co może prowadzić do uszkodzenia jelita grubego, ciężkiej biegunki, a nawet śmierci. Dlatego rodzice powinni unikać przyjmowania antybiotyków na powiększony migdałek do czasu, aż dziecko poczuje się na tyle dobrze, że będzie mogło wrócić do szkoły lub innych normalnych zajęć.

Objawy zapalenia migdałków są podobne do objawów przeziębienia, a nawet mogą być mylone z innymi chorobami. Należą do nich przewlekłe zapalenie migdałków, powiększone migdałki i gorączka. Ta ostatnia może prowadzić do problemów z oddychaniem, trudności z zasypianiem, a nawet wysokiej gorączki. W ciężkich przypadkach powiększony migdałek może być związany z rakiem migdałków. Na szczęście powikłania te są rzadkie i leczy się je antybiotykami, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Przyjmowanie ibuprofenu

Antybiotyki mogą wyleczyć anginę i zapobiec dalszym powikłaniom, w tym gorączce reumatycznej i uszkodzeniu nerek. Nie leczą one jednak infekcji wirusowej leżącej u jej podłoża. Wirusowe zapalenie migdałków zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach. Aby złagodzić dolegliwości, możesz stosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i paracetamol.

Jeśli jednak powiększonemu migdałkowi towarzyszy pulsujący ból lub gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Chociaż dolegliwość ta jest często wywoływana przez wirusy, może być również spowodowana infekcjami bakteryjnymi. W rzadkich przypadkach zapalenie migdałków może prowadzić do anginy, czyli wypełnionej ropą kieszonki między migdałkiem a ścianą gardła.

W ciężkich przypadkach lekarze mogą zalecić tonsillektomię, czyli zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu migdałków. Jednak zabieg ten nie jest zalecany dla wszystkich, ponieważ zapalenie migdałków może zmniejszyć się samoistnie. Przyjmowanie ibuprofenu, gdy powiększonemu migdałkowi towarzyszy gorączka, jest generalnie niewskazane. Antybiotyki zabijają tylko bakterie, a nie wirusy.

Przyjmowanie acetaminofenu

Przyjmowanie acetaminofenu jest częstym sposobem leczenia infekcji migdałków, nawet jeśli prowadzi do gorączki. Chociaż zapalenie migdałków jest częstą dolegliwością, która ustępuje samoistnie, niektórzy ludzie uważają, że ból spowodowany opuchniętymi migdałkami uniemożliwia im picie wystarczającej ilości wody. Może to prowadzić do odwodnienia i pogorszenia gorączki oraz bólu głowy.

W gabinecie lekarskim można wykonać szybki test na obecność paciorkowca, który określi, czy pacjent ma anginę. Jeśli wynik testu będzie dodatni, pacjent zostanie wysłany do laboratorium w celu wykonania badania na obecność paciorkowca. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowana angina, nie ma potrzeby przyjmowania antybiotyków, chyba że wystąpią inne objawy. Jeśli jednak nie, pacjent powinien pozostać w domu i odpoczywać przez kilka dni, aby wirus mógł się rozwinąć.

Oprócz acetaminofenu można stosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe w celu złagodzenia bólu spowodowanego podrażnieniem migdałków. Pastylki zawierające aspirynę nie są zalecane dla małych dzieci. Mogą one być narażone na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a, który jest ciężką postacią krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy.

Przyjmowanie naproksenu

Gorączka i rozdęty migdałek często towarzyszą stanowi zapalnemu zwanemu zapaleniem migdałków. Zapalone migdałki są nieprzyjemne i zaognione. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia tych objawów zwrócić się do lekarza. Dolegliwości zwykle ustępują po około tygodniu. Jeśli tak się nie stanie, być może konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu tonsillektomii, aby pozbyć się infekcji.

W celu złagodzenia dyskomfortu można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe. Chociaż aspiryna może być pomocna w krótkim okresie czasu, nie zaleca się stosowania tego leku u małych dzieci i młodzieży. Dzieci, które stosują aspirynę, są narażone na wystąpienie zespołu Reye’a – choroby, której towarzyszy obrzęk wątroby i mózgu. W niektórych przypadkach zapalenie migdałków może wymagać leczenia antybiotykami.

Jeśli towarzyszy temu gorączka, lekarz może zalecić antybiotyki. Antybiotyki mogą pomóc w zapobieganiu gorączce reumatycznej, która jest rzadkim, ale poważnym powikłaniem infekcji paciorkowcowej. Jeśli migdałek jest związany z infekcją, gorączka reumatyczna może prowadzić do poważnego zapalenia zastawek serca i mięśnia sercowego. Kortykosteroidy mogą być stosowane w przypadku niektórych rodzajów bólu gardła. Ich działanie polega na osłabieniu układu odpornościowego i działaniu przeciwzapalnym. Leki te są najczęściej stosowane w ciężkich przypadkach zapalenia migdałków i zapalenia nagłośni. Czasami lekarz może również zalecić tonsillektomię lub usunięcie migdałków.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *