Ból podczas jedzenia w czasie powiększonych migdałków – co robić

Ból podczas jedzenia w czasie powiększonych migdałków - co robić

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu podczas jedzenia w czasie powiększonych migdałków. Domowe sposoby i leki dostępne bez recepty są doskonałym sposobem na złagodzenie bólu i dyskomfortu. Wiele tymczasowych dolegliwości można leczyć w domu, jednak poważny ból lub objawy, które nie ustępują w ciągu 3 dni lub nie reagują na leczenie domowe, powinny być skonsultowane z lekarzem. Skorzystaj z narzędzia Healthline FindCare, aby znaleźć lekarza pierwszego kontaktu. W początkowej fazie choroby należy pamiętać o częstym myciu rąk, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Należy również dbać o nawodnienie organizmu i dużo odpoczywać, aby odzyskać siły.

Unikaj smażonych potraw

Istnieje kilka rzeczy, których należy unikać podczas powiększania migdałków. Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy robić, jest nawadnianie organizmu i regularne spożywanie posiłków. Ból związany z zapaleniem migdałków jest często tak silny, że spożywanie niektórych pokarmów jest trudnym zadaniem. Na szczęście istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu związanego z zapaleniem migdałków. Szczególnie szkodliwe są potrawy smażone, dlatego należy ich w miarę możliwości unikać.

Inną częstą przyczyną zapalenia migdałków są tłuste lub pikantne potrawy. Mogą one powodować tworzenie się kamieni migdałkowych, ponieważ jedzenie zalega w gardle. Szkodliwe jest również spożywanie kwaśnych pokarmów, takich jak pomidory. Kwasy zawarte w tych pokarmach mogą uszkodzić migdałki i spowodować bolesny kaszel. Należy również unikać picia alkoholu i napojów gazowanych. Alkohol odwadnia gardło i przyczynia się do produkcji śluzu.

Unikanie kwaśnych pokarmów

Podczas jedzenia w przypadku powiększonych migdałków należy unikać spożywania kwaśnych pokarmów i płynów. Kwaśne pokarmy podrażniają migdałki i powodują ich bolesność. Unikaj także spożywania wysokotłuszczowych produktów mlecznych, ponieważ zwiększają one produkcję śluzu i utrudniają przełykanie. Należy również unikać zimnych napojów, a także napojów gazowanych. Zimne napoje powinny być mrożone, a nie gorące. Jeśli koniecznie trzeba wypić napój gazowany, przed wypiciem należy poczekać, aż ból gardła ustąpi.

Kwaśne pokarmy, takie jak lemoniada i ocet mogą podrażniać gardło. Należy również unikać spożywania cierpkich i słonych pokarmów zawierających duże ilości cukru. Należy unikać picia wszelkiego rodzaju gorących napojów, w tym coli lub soków owocowych. Podrażnią one migdałki i utrudnią przełykanie. Należy unikać kwaśnych pokarmów, takich jak pomidory i potrawy na bazie pomidorów, ponieważ mogą one pogorszyć stan zdrowia.

Unikanie dzielenia się naczyniami

Ważne jest, aby trzymać dzieci z dala od osób przeziębionych i chorych na grypę, zwłaszcza w okresie, kiedy możesz mieć powiększony migdałek. Ważne jest częste mycie rąk, a także oddzielanie naczyń do picia od naczyń do jedzenia. Nigdy nie należy dzielić się z innymi jedzeniem, serwetkami, ręcznikami, a nawet napojami. Niezbędne jest także używanie czystej szczoteczki do zębów, a po zakończeniu leczenia należy kupić nową.

Kiedy kaszlesz lub kichasz, używaj chusteczek higienicznych zamiast dzielić się przyborami. Zużyte chusteczki należy prawidłowo wyrzucać. Zawsze przestrzegaj zasad higieny. Należy często myć ręce. Nie dziel się przedmiotami osobistymi, w tym naczyniami do jedzenia. Pamiętaj, aby dokończyć kurację antybiotykową. Pamiętaj, że Twoje migdałki nie lubią się dzielić, więc unikaj dzielenia się naczyniami z innymi.

Unikanie chrapania

Istnieje kilka sposobów na uniknięcie chrapania podczas jedzenia w trakcie zabiegu tonsillektomii. Podniesienie głowy o cztery cale podczas snu może ułatwić oddychanie i zachęcić język oraz szczękę do wysunięcia się do przodu. Używanie specjalnie zaprojektowanych poduszek podczas snu może również pomóc w zapobieganiu chrapaniu, ponieważ mięśnie szyi nie są napięte. Lekarz może przepisać Ci różne leki na powiększone migdałki, które pomogą Ci przestać chrapać.

Niektóre nawyki życiowe mogą również przyczyniać się do chrapania, w tym palenie tytoniu i zażywanie środków uspokajających. Przewlekłe zatkanie nosa, np. w wyniku alergii lub przeziębienia, może powodować chrapanie. Nieprawidłowości w budowie szczęk, w tym nadmierne przygryzanie zębów, również mogą powodować chrapanie. Problem ten może dotyczyć szczególnie kobiet. Chrapanie jest także jednym z najczęstszych objawów bezdechu sennego – stanu, w którym oddychanie zostaje zatrzymane na pewien czas.

Unikaj ropnia okołonerkowego

Najczęstszym sposobem leczenia ropnia okołonerkowego są antybiotyki. W niektórych przypadkach lekarz może wykonać drenaż ropnia w celu przyspieszenia procesu gojenia lub użyć igły do odprowadzenia płynu. Zabiegi te są zwykle wykonywane przez laryngologów. Pracownik służby zdrowia może również podawać leki przeciwbólowe lub płyny dożylnie osobom, które nie są w stanie oddawać moczu. Jeśli ropień nie odpływa, lekarz może zasugerować wykonanie drenażu chirurgicznego lub tonsillektomii w celu usunięcia ropnia.

Jeśli masz powiększony migdałek, może to oznaczać, że masz ropień okołomigdałkowy. Jest to zakażenie w wyściółce migdałków, które może być spowodowane wieloma różnymi schorzeniami. Zakażenie może również rozprzestrzenić się na jamę ustną i dziąsła. Jeśli rozprzestrzeni się na inne części ciała, może to być oznaką zakażenia bakteryjnego lub nawet anginy.

Unikanie peritonsillektomii

Osoby, które odczuwają ból podczas jedzenia z powodu powiększonych migdałków, mogą chcieć uniknąć zabiegu peritonsillektomii. Jest to poważny zabieg chirurgiczny, w wyniku którego na tylnej ścianie gardła powstaje gruba powłoka. Powłoka ta jest całkowicie normalna i stanowi część procesu gojenia. Jeśli jednak po zabiegu wystąpi wysoka gorączka, może to oznaczać infekcję i konieczne może być podanie antybiotyków.

Po zabiegu tonsillektomii ważne jest, aby w okresie rekonwalescencji dziecko spożywało dużo płynów. Po usunięciu migdałków można stopniowo zwiększać aktywność. Przez kilka dni spożywanie niektórych pokarmów może być niewygodne, dlatego żuj gumę lub jedz lizaki, aby zmniejszyć sztywność szczęki. Należy również pamiętać, że ból gardła jest normalnym objawem po tonsillektomii. W tym czasie należy normalnie myć zęby, aby zapobiec infekcji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *